För Stapelbädden på Ekensbergsudden i Gröndal var det i samband med en takrenovering som man passade på att installera solceller. Projektet är en kombination av tätskikt, plåt och solceller.
Projektet startade i början av 2020 och slutfördes under september månad samma år. Bostadsrättsföreningen Stapelbädden 5 består av fem hus där taket består av tätskikt och plåt i en kombination.
NP Gruppen kunde leverera allt föreningen sökte av ett och samma företag – tak och sol i ett. Bostadsrättsföreningen såg en stor fördel i att NP Gruppen har alla förutsättningar internt, och kan styra arbetet utan onödiga stopp och extrakostnader för att dra in ytterligare företag.
Installationen är på sammanlagt 230 kvadratmeter paneler med en installerad effekt på 44 kW som på årsbasis kommer att ge ström motsvarande cirka 15 procent av föreningens fastighetsel.
– Elbesparingen är en del av de besparings- och effektiviseringsåtgärder som styrelsen kontinuerligt genomför för att slippa höja avgifterna, säger Anders, styrelsemedlem och föreningens projektledare för takprojektet.
Fakta om projektet:
44,2k Wp
136 st
Q.cells DUO BLK-G5 325 Wp
37 815k Wh
Huawei SUN2000-5KTL & 4KTL
229,2m2
Welandstål för falsat plåttak